Wywóz odpadów płynnych często sprawia wiele kłopotów, ponieważ nieczystości te są specyficzne i wymagają odpowiedniego podejścia. Z tego względu kwestie związane z transportem odpadów reguluje ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zmianami). Obowiązujące przepisy prawne określają zbieranie, przewóz oraz unieszkodliwianie odpadów, w tym także nadzór nad takimi działaniami.
Transport odpadów płynnych polega na ich przewiezieniu z miejsca wytwarzania do punktu, w którym mogą zostać poddane przetworzeniu lub unieszkodliwieniu.
W takim przypadku odpady przewożone są wyłącznie wyspecjalizowanymi pojazdami wyposażonymi w odpowiednie mechanizmy i układy sterowania. Do transportu odpadów mogą być stosowane specjalistyczne cysterny.
Rodzaje odpadów płynnych i ich kody
Odpady płynne dzieli się na kilka grup. Zgodnie z systemem BDO zaliczają się do nich:
- grupa 02 – odpady pochodzące z rolnictwa, sadownictwa, leśnictwa, rybołówstwa, łowiectwa, upraw hydroponicznych i przetwórstwa żywności,
- grupa 19 – odpady pochodzące z urządzeń i instalacji wykorzystywanych do gospodarowania nieczystościami, oczyszczalni ścieków, a także uzdatniania wody przemysłowej i pitnej,
- grupa 20 – odpady komunalne wraz z frakcjami selektywnie gromadzonymi.
Świadczymy usługi wywozu nieczystości płynnych z wyżej wymienionych grup w woj. łódzkim. Do realizacji powierzonych nam prac wykorzystujemy przystosowane do tego cysterny. Zrobione są one z materiałów odpornych na agresywne substancje, a do tego wyróżniają się pełną szczelnością, dzięki czemu nie dopuszczają do wycieków.